Галерини - сайта на Галена и Ирина
Galerini
  • Начало
  • Обучения
  • Безплатни курсове
  • За нас
  • Абонирай се
  • ГАЛЕРИЯ
  • Статии
    • Блог
  • КОНСУЛТАЦИИ
    • Консултации с Галена
    • Консултации с Ирина

Когато учтивостта ни е симптом на ниска себеоценка… или   Пет стъпки към здравословната учтивост!

18/3/2016

Comments

 
Picture
​Познато ли ти е това поведение?
  • Често се извиняваш или казваш: „Аз да не ви преча“, „Не искам да ви/те притеснявам..“, „Защо да те занимавам със себе си…“, "Да не те товаря с моите проблеми..."
  • Трудно приемаш услуги и жестове от хората, но ти правиш много такива
  • Ако направят нещо за теб бързаш да върнеш услугата
  • Отстъпваш си реда или времето, предвидено за теб, защото чувстваш, че другите имат по-важни проблеми и по-належащи нужди
  • Когато си с повече хора често мълчиш, не взимаш думата освен ако не те попитат нещо
 
 Ако се разпозна в това описание, то тази статия е за теб. Чувството, че се натрапваме, че притесняваме околните, нуждата да се извиняваме и неспособността да приемаме жестове, са просто симптоми на ниска себеоценка. Да, те изглеждат като учтивост, добро възпитание, но това е само маска, която ни държи в плен на старите ни поведенчески модели. А точно тези модели ни карат да се чувстваме незначителни, маловажни и едва ли не незаслужаващи въздух на тази земя. Ниското самочувствие е истинска болест. То се излъчва от нас и буквално отблъсква околните. То прогонва мъжа или жената, които харесваме или обичаме, то държи настрана клиентите и ни отнема уважението, което заслужаваме. Мениджъри, приятели, партньори и познати често се възползват от нашата доброта и вежливост.

 Най – парадоксалното е, че точно чрез учтивостта и добротата си ние се опитваме да се харесаме и да спечелим любовта и уважението на околните, а постигаме обратен ефект. Това се получава, защото вежливостта става наше защитно поведение и стратегия в живота, а околните инстинктивно бягат от защитите ни - те не са автентичното ни Аз.

 Но все пак, човек трябва да бъде любезен и добре възпитан. Не можем да наречем учтивостта недостатък, нали? Има разлика между вежливостта, диктувана ни от ниска себеоценка и здравословната вежливост. Как да различим двете?
 
 Ето някои практически насоки:
  1. Не започвайте разговор с: „Не искам да Ви/ти преча, притеснявам, да се натрапвам, да ти отнемам от времето…“ и т.н. Същото важи за въпроса: "Притеснявам ли те?", както и за обобщения от типа: „Знам, че сте/си много зает/а, че сега не ти е до мен…“. Няма значение дали говорите с мениджър на високо ниво, с потенциален клиент, с половинката си или добър приятел, тези фрази издават силна неувереност и буквално улесняват събеседника да ви откаже или да ви остави на заден план. Ако общувате с човек от противоположния пол, помнете, че това поведение е изключително НЕпривлекателно и НЕсекси!                                                                                                                     Просто попитайте нещо от типа: „Удобно ли е да поговорим?“ или „Кога е удобно да поговорим, да се срещна с Вас…. имам една молба, идея, проект…“ Думите ще подберете спрямо това колко е близък човекът, важното е да питате директно. Ако наистина притеснявате някого, оставете на него да ви го каже, да ви откаже, да насрочи друга среща. Ако другият не може да откаже или да ви върне, дори да го притеснявате, значи има същия проблем като вас, но това е нещо, с което сам трябва да се справи. Трябва да се научи да казва: „Не!“. Не спестявайте този важен урок на хората.
  2. Не предполагайте дали хората се затрудняват да ви услужат, дали са заети или им досаждате, особено след като са се съгласили да направят нещо за вас. „Сигурно те затрудних да ме водиш чак до вкъщи.“, „Кой знае колко ти е досадно да ти говоря за бившия си мъж?“, „Вероятно Ви отнех от времето, а имате по-важна работа…“ – са забранени фрази. Разбира се, забравете и за дългите обяснения защо се е наложило да потърсите другия за внимание или услуга, както и за многократните извинения. Заменете всичко това с огромно: „Благодаря!“. „Благодаря, че ме изслуша, имах нужда от това.“, „Благодаря, че взе децата от училище, много ми помогна.“, „Благодаря, че се срещнахте с мен, за мен е много ценно, че споделих идеите си точно с Вас!“ – тези фрази са признак на учтивост и ще ви свържат с хората по най – ползотворния начин.
  3. Ако присъствате на събиране, не мълчете и не чакайте да ви дадат думата. Ако е служебно, просто вдигнете ръка или каквото е прието в офиса ви. Дори да не ви дадат думата първия път, не се отказвайте. Една вдигната ръка не може да пречи на никого. Не мислете, че доброто възпитание изисква да дадете минимален и кратък знак, а другите би трябвало да запомнят и да ви поканят да говорите. Особено при оживени дискусии, се включват само тези, които са настоятелни и не се притесняват да извисят глас. Ако сте с приятели и все някой говори, просто кажете: „Искам и аз да допълня нещо по тази тема…“. Много пъти съм присъствала и на семинари, където по-притеснителните чакат да края на мероприятието и когато времето наистина свършва, те отстъпват мястото си на някой друг с „по-важни“ проблеми. Няма по-важни проблеми има по-настоятелни хора! Ако вие сами смятате, че нуждите ви не са важни и належащи, а желанията ви търпят отлагане, то и другите ще смятат така. Най – лошото е, че и Животът ще смята така и няма да ви праща отговор на молитвите и разрешение на проблемите.
  4. Приемайте жестове от другите охотно – почерпка без повод, подаръче, услуга. Не бързайте да върнете жеста. Ако са гледали детето ви, не бързайте да гледате и вие другото дете в следващите три дни. Ако са ви почерпили, не купувайте бонбони или кафе още на другия ден. Приемайте някои жестове без изобщо да ги връщате, това ще бъде оценено от хората, те искат да ви дадат безвъзмездно. Ако някой често прави нещо за вас, правете и вие, но не го пресмятайте и претегляйте да е точно и да са „чисти сметките“. Приемайте! Тук можем да споменем и отказа от полагаемото ни се заради другите - да не си вземем рестото, да не си искаме дадените назаем пари, да си отстъпваме храната, билета, мястото, спечеленото от томбола. Ако правим това от време на време и с истинско желание, всичко е наред, но не и ако това е обичайното ни поведение!
  5. Не предполагайте сами кога сте обидили някого или не са ви разбрали правилно. Не започвайте разговор с: „Ти да не се обиди, когато…?“ Просто игнорирайте всички такива подозрения, защото в 95% процента истината няма нищо общо с това, а всичко е в главата ви. Ако забележите променено отношение от страна на другия, чак тогава попитайте дали се е случило нещо. В повечето случаи и това е привидно. Хората си имат собствени грижи. Не ровете повече, освен ако другият конкретно не каже, че се е почувствал обиден от ваши думи или поведение. Извинете се, дайте кратко обяснение на вашата гледна точка и приемат ли го, не повдигайте повече въпроса! Всъщност, многото въпроси, безкрайните извинения и многословните обяснения са много по-дразнещи и отблъскващи от евентуалното обидно нещо, което сте сътворили :)

 Ако опитате някой от тези съвети и не успеете, не си казвайте: „Това не работи!“ или „Знаех си, че трябва да си продължавам, както си знам…“ Старите модели обикновено са много силни и дори е вероятно първите ви опити да са неуспешни или да се сбъднат лошите ви очаквания да ви отхвърлят. Не е изключено единственият път, когато не попитате дали всичко е наред, най - добрата приятелка да ви се е обидила! Просто вибрацията ви още привлича отхвърлянето. Ще е нужно постоянство и търпение, за да напреднете. Но веднъж пробиете ли, ще ви хареса много! Гарантирам ви го! Аз излязох от лагера на вечно извиняващите се и "пречещите" и открих цял нов свят!

 Ако статията те докосна и искаш да четеш още полезни и вдъхновяващи статии, или да получаваш информация за моите семинари и онлайн курсове, абонирай се за бюлетина на Галерини ТУК, или прегледай моята Фейсбук страница Jasmine Woman's Spirit House ТУК! Ще се радвам да се присъединиш!

Ваша,
Ирина
Comments

    Ирина Вълчева-Кръстева

    Ирина е автор на редица статии за женско щастие. Автор и на романа "Докато търсех любовта... намерих себе си, а после теб", издаден с артистичния псевдоним Мария Ивайлова. 

    Абонирай се за БЛОГА

    Архив

    May 2018
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    October 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015

    Категории

    All

    RSS Feed

Галерини  - Заедно с вас от 2015
Условия, лични данни и бисквитки